Njihuni me burgun më të vogël në botë (FOTO LAJM)

I vendosur në ishullin Sark në Guernsey, një ishull shumë i vogël midis Anglisë dhe Francës, burgu Sark është burgu më i vogël në botë.

Ky burg i pazakontë është prej guri, dhe në ditët e sotme ai përfaqëson një tërheqje turistike për shumë njerëz.

Një nga faktet interesante është se ky 'burg' është ende në përdorim. Autoritetet lokale e përdorin atë për të mbajtur maksimum dy të burgosur.


Kjo rezidencë e stilit të shekullit të 18-të u ndërtua fillimisht si një Shkollë Vajzash në 1841.
Shtuar më 14/01/2020, ora 14:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori