E FUNDIT/ Zaev jep dorëheqjen
Njihuni me armën e re të ushtarëve amerikanë, kanë fuqinë e tankut (FOTO LAJM)

Ushtria amerikane do të fillojë të përdorë pushkë të reja të sulmit, të cilët thuhet se kanë fuqinë e goditjes sa një tank.

Një formacion i Skuadrave “Next Generation Squaq” pritet të jetë në duart e trupave amerikane nga vitin 2022, shkruan The Military Times.

Pushka 6.8 mm jo vetëm që ka fuqi tepër të madhe, por gjithashtu ka saktësi të përmirësuar nga distancat e mëdha. Po ashtu përshtat në të gjitha kushtet e motit dhe terrenit.

Zyrtarët e ushtrisë janë aq të kënaqur me rezultatin se ata thonë se “këto pushkë janë më të mirat nga çdo armë që ka ekzistuar deri më sot në tokë”.

“Kjo është një armë që mund të mposhtë cdo forcë të blinduartrupit, pra çdo forcë të blinduartrupit që mund të ketë në të ardhmen”, ka thënë shefi i Shtabit të Ushtrisë, gjeneral MarkMilley.


Shtuar më 13/12/2018, ora 08:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori