Njerëzit në botë sa vjen dhe vuajnë më shumë, shtohet me 25 % numri i refugjatëve (FOTO LAJM)

Agjencia e Kombeve të Bashkuara ka informuar se është rritur me 25 % numri i refugjatëve në të gjithë botën.

Sipas të dhënave të OKB-së, emigrimi në masë është bërë për shkak të luftrave në Irak dhe në Siri, transmeton VOA.

UNHCR thotë në një raport të bërë publik sot se rreth 330. 700 vetë kanë kërkuar statusin e refugjatit gjatë gjashtëmujorit të parë të vitit, një rritje 24 për qind nga e njëjta periudhë në vitin 2013.

Numri i refugjatëve për në vendet e industrializuara nëse e ka këtë prirje mund të shkojë në të ardhmen deri në 700.000 persona. /albeu.com/
Shtuar më 26/09/2014, ora 17:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori