Një super uragan në Saturn (FOTO-LAJM)

Sonda hapësinore “Cassini”, sjell imazhet e një super uragani të regjistruar në polin veriorSaturnit. Syri i uraganit, sipas studiuesve, është me diametër rreth 2 mijë kilometra. Fotot janë shkrepur nga “Cassini” në një distancë prej 420 mijë kilometra. Shkencëtarët thanë se erërat e uraganit shkojnë deri në 150 metër për sekondë.

Uragani është kapur në fazën e avancuar të tij dhe nuk dihet ende se kur është formuar dhe përsa kohë ky uragan do të jetë aktiv.

Mbikqyrja e polit veriorSaturnit ka qenë e pamundur deri në vitin 2004, pasi në momentin e mbërritjes së “Cassini”, ky pol ishte i mbuluar nga errësira, më saktë ishte “stina e dimrit” në planetin që i duhen 29 vite tokësore për të kryer një rrotullim të plotë rreth diellit dhe për të plotësuar ciklin “e katër stinëve”. /albeu.com/
Shtuar më 30/04/2013, ora 17:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori