Ngjiten në "majë të botës" (FOTO LAJM)

Dy alpinistët amerikanë Kevin Jorgesen, 30 vjeç dhe Tommy Caldëell, 36 vjeç kanë kaluar më shumë se dy javë duke u ngjitur në faqen e El Capitan në Parkun Kombëtar “Yosemite” ia kanë dalë të ngjiten në majë të shkëmbit të lartë 914 metra.

Ata kanë vuajtur gjatë gjithë kohës dhe rrugës kanë marrë edhe plagë nëpër trup, por nuk e ndalën sfidën për të arritur në majë të shkëmbit.

Alpinistët e nisën sfidën më 27 dhjetor 2014 dhe e mbyllën sot, më 17 janar 2015.

Dy djemtë vetëm kanë mundur të kenë pajisje që tiu sigurohet jeta./albeu.com/


Shtuar më 17/01/2015, ora 20:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori