E FUNDIT/ Zaev jep dorëheqjen
Nëse ju dalin gjendra si këto në qafë apo pas veshit, urgjent tek doktori! (FOTO LAJM)

Tumor i rrugëve të siperme të frymëmarrjes
Gjendrat në qafë mund të shkaktohen nga tumoret nazofaringeale (NPC) duke u përhapur në gjendrat limfatike në qafë. Këto gunga zakonisht nuk janë të dhimbshme, por nuk duhet të injorohen.

Simptoma të tjera të NPC mund të përfshijnë edhe uljen e dëgjimit, bllokimet e hundës, shikim të paqartë, dhimbje të fytyrës ose mpirje dhe dhimbje koke. Edhe nëse nuk keni simptoma, përveç kokrrizave në qafë, planifikoni një vizitë tek një mjek për të përjashtuar rastet më të rënda.
Gjendrat në qafë ose prapa veshëve janë një situatë mjaft e zakonshme.

Mënyrat në të cilat reagojmë ndaj këtij problemi ndryshojnë. Shpesh ne nuk i kushtojnë vëmendjen e duhur situatave të tilla.

Në disa raste, këto gunga shkaktohen nga aknet ose lipoma dhe nuk janë të rrezikshme.

Por ka raste kur qafa dhe veshi mund të sinjalizojnë situata më të rrezikshme.

Në galerinë e mësipërme të përgatitur nga Albeu.com mund të gjeni disa nga arsyet e shfaqejes së gjendrave të tilla. /albeu.com/
Shtuar më 03/12/2018, ora 14:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori