10 udhëtimet më të bukur në botë me tren (FOTO LAJM)

GLACIER EXPRESS – ZVICËR

Me siguri është një ndër itineraret hekurudhorë më të bukur në botë dhe pjesë e Trashëgimisë së UNESCO-s. Edhe pse është treni më i ngadaltë në botë (shpejtësia mesatare arrin 33 kilometra në orë), përshkon 270 kilometra në një peizazh të mrekullueshëm në malet që ndajnë Zermatt dhe St. Moritz, për rreth tetë orë. Treni përshkon 91 tunele dhe 291 ura.
Edhe pse Shqipëria nuk ka një tren i cili të jetë i përshtatëshëm për udhëtime të njerzve, në botë ka plot të tillë. Linja hekurudhore që shtrihen në qindra e mijra kilometra të mundësojnë pamje piktoreske tëksa udhëton.

Këto janë disa nga vendet ku udhëtimi me tren vështirë të harrohet.

Shtuar më 03/06/2019, ora 12:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori