Ndërtesat më të larta në botë (FOTO LAJM)

Ndërtesat më të larta në botë janë të shtrira rreth e rreth botës si për të treguar një lloj sfide mes shteteve dhe aftësisë për të ndërtuar kryevepra të tilla arkitekturore.

Dhe qeillgërvishtësja me e re në botë do të quhet “Gjilpëra” dhe do të thyejë një tjetër rekord për tu cilësisuar si ndërtesa me e lartë në botë.

Ajo do të ndërtohet në Dubai dhe do të jetë 928 metra e lartë duke lënë pas dhe Burj Khalifa me 828 metrat e saj lartësi.

Më poshtë ju sjellim ndërtesat më të larta në botë


1.“Gjilpëra”, në ndërtim, 928 metra

2.“Federation Tower”, Moskë, 373,7 metra

3.Kingkey, Kinë, 441,8 metra

4.Ëillis Toëer, Çikago, 442 metra

5.Zifeng Tower, Kinë, 450 metra

6.Petronas Twin Towers, Malajzi, 451,9 metra

7.ICC, Hong Kong, 484 metra

8.Shanghai WFC, 492 metra

9.Taipei 101, Taivan, 509,2 metra

10.One World Trade Center, Nju Jork, 541 metra

11.Abraj Al-Bait Towers, Arabia Saudite, 581,1 metra

12.Burj Khalifa, Dubai, 828 metra./albeu.com/


Shtuar më 16/10/2016, ora 09:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori