NATO nis stërvitjet në mot të keq pranë kufirit rus (FOTO LAJM)

Rreth 8 mijë ushtarë të NATO-s kanë filluar stërvitjen e përbashkët me "Vikingët" në rajonin e Finnmark në veri të Norvegjisë, 160-300 km nga kufiri rus.

Këto stërvitje kanë filluar të hënën dhe pritet të zgjasin deri më 15 mars.

Qëllimi kryesor i kësaj stërivtje është praktikimi i menaxhimi i krizës dhe mbrojtjes së Novergjisë.

Këto lloj ushtrimesh janë mbajtur edhe më parë, ndërsa stërvitja në Finnmark është parë si një provokim për Rusinë. /albeu.com/
Shtuar më 07/03/2017, ora 08:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori