Mosmarrveshje e pretendime për detin, Shqipëria e Greqia shkojnë në Hagë (FOTO LAJM)

Mes Shqipërisë dhe Greqisë ka mosmarrëveshje për caktimin e zonave detare dhe për këtë dy shtetet, kanë vendosur t'i drejtohen Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Kështu shkruajnë sot mediat greke, saktësisht "Protothema", sipas të cilës ky vendim i rëndësishëm u njoftua sot gjatë vizitës së Dendias në Tiranë me kryeministrin Rama.

Pjesë nga artikulli

Sipas informacionit, përpara referimit përfundimtar të mosmarrëveshjes në caktimin e zonave detare midis Greqisë dhe Shqipërisë, negociatat dypalëshe do të paraprijnë brenda një periudhe kohe të arsyeshme dhe të përcaktuar qartë, për shembull një ose dy vjet.

Në rast se, brenda kësaj periudhe, nuk arrihet asnjë marrëveshje midis Athinës dhe Tiranës, dmth në rast të një konvergjence pikëpamjesh, qeveritë greke dhe shqiptare kanë rënë dakord që mosmarrëveshjet do të referohen në juridiksionin e gjykatës ndërkombëtare.

Duke folur me ironi për kundërshtimin e vendit të tij, kryeministri shqiptar vuri në dukje se “disa që prisnin pushtimin nga Greqia do të zhgënjehen”.

"Ne do t’i drejtohemi drejtësisë ndërkombëtare", tha Edi Rama, duke iu referuar qëllimit të qeverive greke dhe shqiptare për të hequr ligjin e luftës.

Shtuar më 20/10/2020, ora 16:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori