Mirë se vini në Oymyakon, vendi më i ftohtë i banuar në Tokë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Banorët e Oymyakon në Rusi jetojnë në vendin më të ftohtë të banuar në tokë.

Temperaturat mesatare arrijnë deri në -35 ° C. Por kjo nuk është asgjë, përcjell albeu.com.

Temperaturat vazhdimisht bien nën -50 ° C dhe më 6 shkurt 1933, një temperaturë prej -67.8 ° C është regjistruar si më e ulëta ndonjëherë jashtë Antarktidës.

Banorët e Oymyakon që kanë jetuar me këto temperatura gjatë gjithë jetës së tyre dhe në disa pika kanë mbijetuar temperaturën deri në -70 ° Celsius.

Këta njerëz jetojnë një jetë të rrezikshme dhe nëse nuk janë të pajisur mirë për dimrin e tmerrshëm dhe shpesh herë përfundojnë të plagosur rëndë nga ngrica. /albeu.com/

Shtuar më 14/11/2017, ora 12:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori