Mikro-shtëpia për studentët! (FOTO-LAJM)

Kjo mund të jetë zgjidhja për strehimin e studentëve në të ardhmen. Bëhet fjalë për një “kasolle” rreth 10 metra katrorë, ekonomike, e qëndrueshme, praktike dhe e pastër.


Probleme me me strehimin e studentëve? Çmimet e larta në këmbim të shtretërve apo apartamenteve? Vështirësi në bashkëjetesë dhe dëshirë për privatësi? Këtyre pyetjeve duket se u jap përgjigje më së miri kjo shtëpi e vogël.

Bëhet fjalë për një “kasolle” rreth 10 metra katrorë, ekonomike, e qëndrueshme, praktike dhe e pastër.

Projekti është realizuar nga shtëpia suedezë e arkitekturës, Tengbom dhe universitetit suedez Lund, e cila vjen si një përgjigje, për përpjekjet e studentëve që synojnë shkurtimin e kostove të strehimit. Ajo është prej druri, me dy kate që përfshijnë një aneks kuzhinë, një banjo, një zonë ndenjeje në katin e parë dhe një dhomë gjumi me një papafingo të vogël. /albeu.com/
Shtuar më 26/09/2013, ora 10:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori