Ky gur sot ka goditur Kosovën (FOTO LAJM)

Pëlqej
Ministria e Punëve të Jashtme e RepublikësKosovës ka dënuar sulmin që ka ndodhur sot në orët e pasdites ndaj objektit të Ambasadës së RepublikësKosovës në Suedi.

Ministria e Punëve të Jashtme përmes një komunikatë për media vlerëson se sulme të tilla me mjete të forta, që kanë mundur të shkaktojë lëndime të rënda ndaj personelit diplomatik, përderisa ata kanë qenë në kryerje të detyrës zyrtare, janë të papranueshme sipas tyre, dhe kërkojnë nga autoritetet e shtetit pritës, që të zbardhen sa më shpejt kryerësit e kësaj vepre në mënyrë që ata të sillen para drejtësisë.

Ministria e Punëve të Jashtme falënderon autoritetet suedeze për reagimin e shpejtë dhe bashkëpunimin e ngushtë në lidhje me këtë rast. Ky është sulmi i dytë ndaj Ambasadës së RepublikësKosovës në Stokholm që nga hapja e saj në vitin 2009”, përfundon komunikata.


Shtuar më 10/08/2018, ora 15:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori