Ky është adoleshenti më i gjatë në botë (FOTO LAJM)

14 vjeçari Ren Keyu nga Kina, është akoma në klasë të nëntë dhe ka gjatësinë 221 cm dhe akoma po zgjatet, shkruan "DailyMail", transmeton lajmi.net.

Keyu ka aplikuar për rekordin e "Adoleshentit më të gjatë në botë" në libër të Guinness, i cili për momentin mbahet nga adoleshenti amerikan Kevin Bradford që ishte 215 cm në moshën 16 vjeçare.

Djali tregoi se si prindërit e vetë e dërguan në vizita mjekësore kur ishte më i ri, mirëpo mjekët erdhën në përfundim se ai nuk kishte ndonjë mutacion gjenetik ose sëmundje, por të gjithë paraardhësit e tij kishin qenë mbi 185.

Kur Keyu ishte vetëm 3 vjeç, ai arriti gjatësinë 160 cm.

Në moshën 11 vjeçare ishte 206 cm.

"Në fillim më shqetësonte shumë mendimi i te tjerëve për mua, por mësuesit e mij më mësuan të injoroj thashethemet dhe të vazhdoj rrugën time "- u shpreh ai.

Djaloshi është akoma në pritje të komfirmimit zyrtarë të titullit si “Adoleshenti më i gjatë në botë”.
Shtuar më 21/10/2020, ora 15:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori