Kur emigrantët tentojnë të kalojnë kufirin përmes borës dhe acarit (FOTO LAJM)

Të martën, një grup emigrantësh nga Kongo kaluan nëpër Alpet italiane në një përpjekje për të arritur në Francë mes kushteve të rrezikshme.

Dëbora jashtëzakonisht e madhe ka gjetur shumë migrantë veçanërisht të pa pajisur për udhëtimin dhe pa veshjen e duhur, përcjell albeu.com.

Qindra emigrantë kanë tentuar të hyjnë në Francë gjatë viteve të fundit, duke përdorur rrugë të rrezikshme nëpër male, në një përpjekje për të shmangur sigurinë e kufirit.

Ekipet e shpëtimit në pjesën veriore të Italisë muajin e kaluar thanë se situata kishte arritur 'nivelet e emergjencës' dhe bëri thirrje për masa më të sigurta pranë kufirit.

Shumë emigrantë që kanë tentuar të kalojnë këtë dimër kanë duruar të ftohtin me veshje të holla sepse kanë ardhur nga vende shumë të nxehta.

Rruga përfshin një udhëtim prej shtatë miljesh. /albeu.com/.

Shtuar më 12/01/2018, ora 11:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori