Kriza financiare, “Jaguar” heq dorë nga C-X75 (FOTO-LAJM)

Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kriza financiare duket se ka shtyre kompaninë “Jaguar” të heqë dorë nga zhvillimi i mëtejshëm i koncept modelit C-X75, i cili deri në vitin 2015 duhej të prodhonte sasinë e kufizuar prej 250 copë.

Sipas shefit të “Jaguar-it”, Adrian Hallmark, “Jaguar” do të zhvillojë pesë prototipe, nga të cilët tre do të shiten në ankand, një do të gjendet në muzeun e “Jaguar-it”, ndërsa njërin do ta mbajë si model reklamues. Ky model do të vihej lëvizje nga motori 4-cilindërsh 1.6-litra turbo me benzinë dhe motori me kompresor me fuqi prej rreth 500 KF i cili do të duhej të ndihmohej me dy motorë elektrik. Fuqia totale do të duhej të sillej rreth 900 KF, ndërsa momenti më i madh rrotullues rreth 900 Nm, që do të garantonte shpejtësinë maksimale prej 325 km/h dhe “sprint-in” prej 100 km/h për më pak se tre sekonda. /albeu.com/
Shtuar më 19/12/2012, ora 11:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian