Kosova kërcënon Maqedoninë me reciprocitet (FOTO LAJM)

Kosova i ka dërguar letër zyrtare Qeverisë së Maqedonisë së Veriut duke kërkuar që t’i largojë barrierat që i janë vendosur produkteve kosovare konkretisht rastatit të peshkut.

Nëse barrierat nuk largohen, zyrtarët kosovarë po zotohen se do t’i përdorin të njëjtat masa të reciprocitetit edhe ndaj produkteve maqedonase.

Kështu ka bërë të ditur sot ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë i Kosovës, Endrit Shala. Ai i ka dërguar letër ministrit të Ekonomisë së Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshit.

Përmes kësaj letre Shala ka kërkuar që shteti fqinj të largoj barrierat të cilat i ka vendosur ndaj produkteve kosovare, konkretisht rasatit të peshkut.

“Ndryshe ne do të shqyrtojmë masa reciprociteti për të gjitha prodhimet e Maqedonisë së Veriut që eksportohen në Kosovë”, deklaron Shala.
Shtuar më 08/08/2019, ora 14:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori