Koreja e Veriut ekspozon forcën ushtarake para nisjes së Olimpiadës (FOTO ALJM)

Koreja e Veriut ka mbajtur një paradë ushtarake një ditë përpara Olimpiadës Dimërore në Korenë e Jugut.

Megjithatë, festimi i vitit 2018 do të shënojë 70 vjetorin e themelimit të Ushtrisë Popullore Koreane, e themeluar më 8 shkurt 1948, përcjell albeu.com

Por profesori Robert Kelly i Universitetit Busan në Seul tha se vendimi i Phenianit për të mbajtur paradën në një kohë të tillë ishte politikisht e motivuar.

Edhe pse Koreja e Jugut mund të ketë të huaj të vijnë në vendin e saj, kjo ngjarje e madhe paqësore dhe emocionuese me gjithë këtë vëmendje globale do t'i kushtojë vëmendje Koresë së Veriut.

Nuk është e qartë nëse Koreja e Veriut ka ekspozuar armë strategjike, të tilla si raketat balistike ndërkontinentale. /albeu.com/


Shtuar më 08/02/2018, ora 13:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori