Kompleksi i banimit në Kaliforni rrezikon shembjen (FOTO LAJM)

Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Dhjetëra shtëpi dhe apartamente të një kompleksi në Pacifica, Kaliforni, janë shpallur të pabanueshme për shkak të rrezikut të shembjes. Autoritetet vendase kanë shpallur gjendjen e emergjencës. Gjithashtu, kanë urdhëruar evakuimin e banorëve në brigjet e oqeanit, pasi rrezikohen t’u shemben shtëpitë, si pasojë e stuhisë së pamëshirshme "El Nino".

Pamjet e publikuara tregojnë shkëputje masive të tokës ku ndodhen edhe disa shtëpi që rrëzohen.

Sipas mediave vendase, ditën e hënë disa banorë janë larguar menjëherë pasi shtëpitë e tyre u rrëzuan, duke iu bashkuar të pastrehëve të tjerë që kanë braktisur ndërtesat në vitet e kaluara.

Stuhia "El Nino" nisi të krijonte rrëshqitje toke në Pacifica që në vitin 2003.

Ndërkohë, disa shtëpi e apartamente u braktisën në 2010-n dhe tani do të shemben.

Zyrtarët janë munduar të forcojnë bregun, duke vendosur shkëmbinj e beton për të përforcuar bazën. /albeu.com/
Shtuar më 27/01/2016, ora 17:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori