Kjo grua myslimane do të përballet me Putinin në zgjedhje! (FOTO LAJM)

Aina Gamzatova, një grua 46-vjeçare nga Dagestani, do të kandidojë kundër presidentit rus Vladimir Putin në zgjedhjet e marsit 2018.

Qindra përkrahës të saj u mblodhën rreth saj për të festuar në Makhachkala, kryeqytetin e Dagestanit, të shtunën, dy ditë pasi ajo konfirmoi kandidimin e saj në një post në Facebook, përcjell albeu.com

Gamzatova drejton median më të madhe të mediave muslimane në Rusi - Islam.ru - që përfshin televizion, radio dhe media të shkruara, shkruan libra mbi Islamin dhe drejton një organizatë bamirëse.

Burri i saj, Akhmad Abdulaev, është myfti i Dagestanit, provincës së trazuar të Rusisë, ku një konfrontim midis luftëtarëve, klaneve dhe forcave federale ka vrarë mijëra.

Kandidatura e Gamzatovës është bërë një temë e nxehtë në mesin e komunitetit musliman të Rusisë. Ndërsa disa thonë se ajo nuk duhet të dalë jashtë hijes së burrit të saj, të tjerët duartrokasin vendosmërinë e saj.

Disa e shohin fushatën e saj - pavarësisht nga rezultatet e saj - si një mënyrë për të rritur imazhin e grave myslimane në Rusi dhe për të tërhequr vëmendjen ndaj nevojave të Dagestanit të varfër, të mbipopulluar dhe shumë-etnik.

"Edhe nëse ajo humbet, njerëzit do të dinë se një vajzë në një hixhab [një shami të veshur nga shumë gra muslimane që e ndjejnë se është pjesë e fesë së tyre] nuk është vetëm një nënë apo një grua, por është gjithashtu një arsimtare, e mençur dhe e respektuar", shkruante ish-kampioni olimpik në boks dhe zëvendësministri i sporteve Dagestan Gaidarbek Gaidarbekov në Instagram, shkruan albeu.com

Jo duke fituar, por duke marrë pjesë Është diçka e dhënë që Gamzatova nuk ka shanse për të fituar, edhe nëse secili prej 20 milion myslimanëve të Rusisë voton për të në një vend me më shumë se 140 milionë njerëz.

Por, ajo mund të marrë një numër të madh votash në Dagestan dhe në Kaukazin Verior - diçka që do ta shkatërrojë imazhin e Putinit në rajonin e papunësuar që varet shumë nga subvencionet federale dhe ku - sipas vëzhguesve të zgjedhjeve - zyrtarët zakonisht përdorin manipulimin e votave. /albeu.com/
Shtuar më 03/01/2018, ora 12:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori