Keni parë femra që kërkojnë të rrihen?! (FOTO-LAJM)

Gratë që shihni në fotot më lartë nuk janë keqtrajtuar nga bashëshortët e tyre por ndjekin një rit të çuditshëm që kryen tribuja e Hamarit, në Etiopi. Në fotot e realizuara nga një fotograf francez, gratë shihen të kenë të gjithë trupin e tyre të mbushur me hematoma, me çarje të thella dhe vraga të shpërndara kudo.

Ritet që kanë zanafillën nga shekuj më parë pretendojnë se nëpërmjet rrahjes sistematike gratë perfeksiohen dhe arrijnë kulmin e fuqisë së tyre. Në këto rite, është e zakonshme që gratë dhe vajzat e reja të fshikullohen me thupra të mprehta e objekte rrethanore, deri në momentin kur lëkura çahet dhe gjaku bie në tokë. Rrahjet e përqendruar në pjesën e shpinës lënë shenja të përjetshme, por në këtë tribu, ato janë një motiv krenarie e respekti dhe për këtë arsye, femrat janë ato që kërkojnë të parat të rrihen dhe e kanë të ndaluar të bërtasin gjatë ritual. /albeu.com/

Shtuar më 12/10/2013, ora 11:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori