Kanë zaptuar miniera ari dhe territore, shihni si jetojnë popujt Inidigjen (FOTO LAJM)

Pëlqej
Fotografi të jashtëzakonshme të një fisi në xhunglën e Amazon janë publikuar në rrjetet sociale.

Fotot, të marra nga ajri, tregojnë popuj indigjen të Yanomami në pjesën veriore të Brazilit, afër kufirit me Venezuelën, përcjell albeu.com.

Foto tregojnë disa kasolle kashtë dhe cdo kasolle besohet se strehon një familje dhe është vendi ku ata flenë, mbajnë zjarret dhe ruajnë ushqimin.

Komunitetet e izoluara Yanomami, të cilët nuk kanëe asnjë kontak me botën e jashtme, numërojnë së bashku rreth 35 mijë njerëz të cilët duke ushqyer dhe gjuajtur nga pyjet përreth.

Ata mendohet se përdorin 500 bimë të ndryshme për qëllime të ndryshme dhe njohuritë e tyre, të zhvilluara gjatë mijëra viteve, për të jetuar, shkruan albeu.com.

Por bashkësia e vlerësuar prej 100 vetash e parë në fotografitë e fundit është në rrezik të shkatërrohet nga shfrytëzuesit e paligjshëm të arit që po i drejtohen në tokës e tyre.

Zyrtarisht, territori indigjen Yanomami i cili mbulon mbi 9.6 milion hektarë mbrohet nga qeveria. /albeu.com/


Shtuar më 20/10/2017, ora 12:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori