Sulm për hakmarrje, zbardhet deklarata e bombarduesit të Manhatanit

Akayed Ullah, i dyshuari në sulmin e djeshëm në Manhatan, u tha hetuesve se ai e kreu sulmin si një akt hakmarrjeje për veprimet e fundit izraelite në Rripin e Gazës, thanë zyrtarët e zbatimit të ligjit për CNN.

Ullah, një shtetas i Bangladeshit, u përpoq të kryejë një sulm vetëvrasës në linjen e metrosë në Manhattan të hënën në mëngjes.

Pajisja e tij shpërthyese në shtëpi plasi para kohe, duke plagosur katër vetë, duke përfshirë Ullah, përcjell albeu.com.

Burimet e policisë fillimisht thanë se Ullah ishte frymëzuar nga organizata terroriste ISIS. Megjithatë, asnjë lidhje direkte me grupin terrorist nuk është gjetur.

CNN njoftoi se Ullah mund të ketë kërkuar hakmarrje për bombardimin e Izraelit nga objektivat e Hamasit në Rripin e Gazës të premten.

Sulmet erdhën në hakmarrje për shkarkimin e dy raketave në Izrael nga Gaza. Një nga raketat goditi një kopësht.

Neë York Post njoftoi se Ullah u tha autoriteteve se ai kërkoi hakmarrje sepse "ata kanë qenë duke bombarduar në vendin tim dhe kam dashur të bëj dëm këtu". /albeu.com/
Shtuar më 12/12/2017, ora 12:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori