Ja si do të dukej harta e Evropës nëse çdo lëvizje nacionaliste ia arrin qëllimit (FOTO LAJM)

Në Evropë ka shumë lëvizje nacionaliste dhe që kërkojnë pavarësinë nga vendi të cilit i përkasin.

Sot në Skoci është dita e fundit e fushatës, pasi më datë 18 shtator skocezët do të hedhin votën "Pro" apo "Kundër" pavarësisë nga Britania e Madhe.

Vatra nacionalizmi ka edhe në Bavari, një krahinë aktuale në Gjermani, e cila ka 12.5 milionë banorë, shkruan Daily Mail.

Po ashtu, edhe në Venecia të Italisë ka zgjim të nacionalistëve për pavarësim nga Roma.

Republika Veneciane ishte madje ndër republikat e para modernë në botë.

Lëvizje nacionaliste për pavarësi ka edhe në Francë dhe në Katalunja të Spanjës. /albeu.com/
Shtuar më 17/09/2014, ora 11:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori