Ja njeriu i parë që do të udhëtojë në Pluton (FOTO LAJM)

Njeriu i parë që do të udhëtojë në planetin Pluton me sondën New Horizon, apo si njihet ndryshe planeti xhuxh, do të udhëtojë me eshtrat e astronautit Clyde Tombaugh

Ndryshe astronauti Clyde Tombaugh e kishte zbuluar botën e quajtur të akullit më 1930. Para vdekjes së tij më 1997 ai kishte kërkuar që eshtrat e tij nëse ndonjëherë të jetë e mundur të dërgohen në hapësirë. Për këtë mbetjet e tij mortore janë futur brenda sondës së Nasa’s, New Horizon e cila prite të kalojë nëntë vite udhëtim në planetin që thuhet se është 3.67 miliard vjet larg Tokës, shkruan The Explorer, transmeton Express.

Misioni në këtë planet i ka kushtuar 460 milion funte Nasas dhe është misioni që më se afërmi njeriu mund t’i ofrohet këtij planeti xhuxh./albeu.com/

Shtuar më 14/01/2015, ora 23:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori