Ja nga se banohej Tetova më 1916-tën (FOTO LAJM)

Në vitin 1916-të, kur Tetova ishte nën pushtimin bullgar, qyteti ka patur rreth 22.000 banorë.

Nga këta, 2/3 shqiptarë dhe pjesa tjetër bullgarë dhe serbë, transmeton Tetova1.

Termi "maqedonas" nuk ka ekzistuar në këtë vit dhe as ka figuruardokumente.

Në dokumentat e mësipërme mund të shihni të dhënat rreth çdo fshati të Tetovës. /albeu.com/

Shtuar më 25/09/2014, ora 12:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori