Ja cilat janë shtetet që konsumojnë më shumë birrë (FOTO LAJM)

Kina është shteti ku konsumohet më shumë birrë, por se popullata e shtetit kinez është 1.5 miliardë banorë dhe në konsumin në litra për banorë më përpara janë shtetet evropiane, ku kryeson Çekia, e më tej vjen Gjermania, Austria, Estonia etj.

Shteti që konsumon më shumë birra për banor në të gjithë botën është Çekia me 143 litra.

Pas Çekisë, vjen Gjermania me 110 litra, Austria me 108 litra, Estonia me 104 litra, Polonia 100 litra, Irlanda (93), Rumania (90), Lituania (89), Kroacia (82), Belgjika (81).

Nga të dhënat e “Euromonitor” bie në sy rritja e konsumit të birrë në vende me shumicë myslimane, përfshirë Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Indonezinë dhe Iranin.

Këto vende konsumojnë birrë pa alkool./albeu.com/
Shtuar më 19/11/2014, ora 17:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori