Islanda në "zi", përkujtohet shkrirja e akullnajës 700 vjeçare (FOTO LAJM)

Dhjetra islandezw janë mbledhur për të përkujtuar Okjokull, një akullnajë 700-vjeçare që u shpall e vdekur pesë vjet më parë dhe është grumbulluar në një copëz të vogël akulli sipër një vullkani.

Kryeministri Katrin Jakobsdóttir dhe Ministri i Mjedisit Gudmundur Ingi Gudbrandsson u bashkuan të Dielën nga rreth 100 njerëz që bënë një udhëtim dy-orësh në vullkan, ku fëmijët instaluan një pllakë në vendin e ish-behemotit të ngrirë.

Glacieri - akullnajës së parë të Islandës që u zhduk - dikur zgjati rreth gjashtë milje katrorë.

"Ne shohim pasojat e krizës klimatike," tha Jakobsdóttir, i cili paralajmëroi se humbja e Okjokull është vetëm maja e ajsbergut. "Ne nuk kemi kohë për të humbur."

Të gjitha masat e akullit të vendit do të shkrihen në 200 vjet nëse nuk bëhet asgjë, sipas Jakobsdóttir, i cili tha se ajo do ta bëjë ndryshimin e klimës një përparësi kur liderët nordik dhe kancelarja gjermane Angela Merkel të takohen në Rejjavik të Martën.

Ish-Presidenti Irlandez, Mary Robinson, i cili gjithashtu mori pjesë në ngjarje, tha: "Vdekja simbolike e një akullnaje është një paralajmërim për ne, dhe ne kemi nevojë për veprim."

Gjeologu Islandez, Oddur Sigurðsson, i cili e shqiptoi Okjokull të vdekur në vitin 2014, solli një certifikatë vdekjeje në memorial. Mbetja e vogël tani quhet thjesht "Ok" - minus fjalën Islandeze për akullnajë.

Pllaka - e cila shënon nivelin e dioksidit të karbonit në bllokimin e nxehtësisë - gjithashtu sjell një mesazh për të ardhmen: "Ky monument duhet të pranojë që ne e dimë se çfarë po ndodh dhe çfarë duhet të bëhet. Vetëm ju e dini nëse ne e bëmë atë. "

Pllakata është "monumenti i parë i një akullnajari të humbur nga ndryshimi i klimës kudo në botë," tha Cymene Hoëe, profesor i asociuar i antropologjisë në Universitetin Rice në Teksas, sipas Agence France-Presse.

"Duke përkujtuar një akullnajë të rënë, ne duam të theksojmë atë që po humbet - ose po vdes - në mbarë botën, dhe gjithashtu tërheq vëmendjen për faktin se kjo është diçka që njerëzit kanë" realizuar ", megjithëse nuk është diçka që duhet të jemi krenarë të, ”tha Hoëe.

Islanda humbet rreth 11 miliardë ton akull në vit, dhe shkencëtarët kanë frikë se të gjithë akullnajat 400-plus të ishullit do të jenë zhdukur deri në 2200, sipas Hoëe.

Një nga vajtuesit ishte 17-vjeçari Gunnhildur Hallgrimsdottir.

"Unë e di se nipërit e mi do të më pyesin si ishte kjo ditë dhe pse nuk bëra sa duhet," tha adoleshenti.
Shtuar më 19/08/2019, ora 14:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori