Ishulli ku njerëzit nuk shikojnë si të gjithë të tjerët (FOTO LAJM)

Në fotografitë e Sanne De Wilde të Pingelap, shihet një ishull i vogël koralesh në Oqeanin Paqësor. Asgjë nuk është ashtu siç duket.

Imazhet përshkruajnë një parajsë tropikale ku bimësia e xhunglës është e zbehtë, deti është gri dhe banorët lokalë shihen bardh e zi.

Por fotograf belg nuk e ka kapur botën siç e sheh, por siç imagjinon banorët e ishullit.

I quajtur “Colorblind”, Pingelap është shtëpia e një numri jashtëzakonisht të lartë të njerëzve të cilët nuk mund të dallojnë ngjyrën.


Ndërsa achromatopsia (e njohur edhe si “ngjyrosje e plotë”) ndodh në rreth 1 në 30,000 njerëz në botë, incidenca në popullsinë e vogëlPingelap besohet të jetë midis katër dhe dhjetë për qind.

Gjendja e rrallë e ishullit ka një shpjegim. Atje besohet se ka mbijetuar një mbret në shekullin e 18-të që vuante nga një simptomë e tillë dhe ai besohet se ka ripopulluar ishullin pas cunamit, duke pasur shumë fëmijë.

Ndaj, shumë prej pasardhësve të tij trashëguan një gjen të rrallë që shkakton achromatopsia-n. Gjendja trashëgimore vazhdon të kalojë nëpër gjenerata. /albeu.com/
Shtuar më 21/07/2017, ora 21:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori