ISHP: Mos e bëni këtë veprim, rrit rrezikun për t’u prekur nga Covid-19 (FOTO LAJM)

Instituti i Shëndetit Publik thotë se konsumi i alkoolit nuk ju mbron nga koronavirusi i ri.

Në një postim në rrjetet sociale, ISHP thotë se në asnjë rrethanë nuk duhet konsumuar asnjë lloj produkti alkoolik si një mjet për parandalimin ose trajtimin e infeksionit Covid-19.

Ja disa këshilla që jep ISHP:

Shmangeni konsumin e alkoolit që të mos demtoni sistemin imunitar.

Mos e përdorni alkoolin si mënyrë për të përballuar emocionet dhe stresin.

Mos përziej alkoolin me ilaçe

Shmangni pirjen e alkoolit dhe duhanit së bashku sepse kjo rrit rrezikun për t’u prekur nga Covid-19.

Shtuar më 22/05/2020, ora 19:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori