I vrau gruan por burri fal terroristin e Zelandës së Re, i thotë vëlla (FOTO LAJM)

Një burë me aftësi të kufizuara, gruaja e të cilit u qëllua për vdekje teksa po nxirrte jashtë gratë dhe fëmijët jashtë xhamisë gjatë sulmit në Christochurch, e ka falur personin e armatosur.

Farid Ahmed, i cili përmes karrocës shkonte në xhami, tregoi se pavarësisht gjithë atij krimi që shkaktoi Brenton Tarrant, 28 vjeç, ai nuk mund ta urrejë atë.

“Unë u pyeta se si ndjehem ndaj personit që më vrau gruan? Dhe i thashë se unë nuk e urrej atë person, sepse ai është njeri, konsiderohet si vëllai im”, ka thënë ai.

“Ndoshta ai u lëndua diçka, ndoshta diçka shumë e rëndë ndodhi në jetën e tij…por në fund të fundit pvarësisht ai konsiderohet vëllai i imi. Unë e kam falur atë dhe jam i sigurt se nëse gruaja ime do të ishte gjallë, do të kishte bërë të njëjtën gjë”, shtoi ai.

Gruaja et ij, Husna Ahmed, 44 vjeçare kishte tentuar të kërkonte ndihmë në mënyrë që ta nxirrnin edhe atë jashtë përmes një dere anësore, përderisa Tarrant po i mbulonte me breshëri plumbash.

Pas suksesit të shpëtimit të gjithë atyre personave që ajo arriti t’u ndihmonte, ajo u kthye për të ndihmuar burrin e saj. Pasi u kthye brenda, ajo u godit nga prapa dhe vdiq menjëherë. Pasi ishte nxjerrë jashtë, Ahmet kishte tentuar që të afrohej përsëri për t’i ndihmuar të tjerët, por që nuk arriti.
Shtuar më 18/03/2019, ora 14:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori