‘Guri i Zotit’ ka 1.200 vite që sfidon shkencën (FOTO LAJM)

‘Topi Krishna’ apo ‘Vaan irai Kal’ që do të thotë ‘Guri I Zotit të Qiellit’, siç njihet tek vendorët, qëndron në një pjerrtësi prej 45 gradësh në Mahabalipuram të Indisë për 1200 vjet, shkruan Albeu.com

Ky gurë sfidon gravitetin pasi qëndron në një pozitë në të cilën normalisht nuk do të qëndrote ndonjë objekt tjetër. Madje të gjitha përpjekjet për ta rrotulluar atë poshtë kanë dështuar. Gjeologët thonë se është e pamundur që guri të ketë këtë formë kaq jonormale nga natyra.

Disa banorë thonë së është provuar më shtatë elefantë që të lëvizte por edhe kjo përpjekje nuk ka rezultuar e sukseshme. Sipas analizave, objekti në fjalë përbëhet edhe nga graniti, është 6 metra i gjatë, 5 i gjërë dhe peshon 250 tonë. /albeu.com/
Shtuar më 20/02/2019, ora 18:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori