Gruaja indiane thyen rekord për numrin e gishtërinjve (FOTO LAJM)

Një grua në Indi me 31 gishtërinj është vendosur të hyjë në librin Guinness Records World – por ajo thotë që fqinjët e sajë e quajnë atë “magjistare” Kumari Nayak, 63 vjeç, lindi me polidaktilizëm e cila ndodh kur formohen shumë gishtërinj.

Ky fenomen prekë rreth 1 ne 1 mijë bebe të lindura në të gjithë botën, por shpesh i korrigjojnë me operacione. Kumari, nga fshati Kadapada, në rrethin Ganjam të Odishës, ka 19 gishtërinj në këmbë dhe 12 gishtërinjduar.

Ajo e "mundë" mbajtësin e mëparshëm të rekordit, babanë e dy fëmijëve Devendra Suthar, 47 vjeç, i cili ka 14 gishtërinjduar dhe 14 gishtërinj në këmbë që jeton në Gujarat, India Perëndimore. Ai hyri në librin e rekordeve në 2014.
Shtuar më 30/01/2020, ora 13:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori