Gjërat e rrezikshme që ishin normale në të kaluarën (FOTO LAJM)

1.Trajtimi i kokainës
Pëlqej
Nëse mendoni se njerëzit sot bëjnë gjëra të pazakonta, duhet të shikoni historinë e njerëzimit.

Do të shihni se paraardhësit tanë përdorën edhe gjëra më të çuditshme, përcjell albeu.com.

Por veprimet e tyre ishin në të vërtetë ligjore.

Ne ju sjellim një përmbledhje të gjërave të frikshme që ishin të lejuara në të kaluarën.

1.Trajtimi i kokainës

100 vjet më parë, njerëzit nuk e trajtuan këtë substancë si të dëmshme. Përkundrazi, ajo ishte në dispozicion në farmaci dhe shitej pa recetë për të shëruar kollitet dhe dhimbje dhëmbi. Kokaina u rekomandua gjithashtu si një qetësues për fëmijët. Dhe, si me medikamentet e tjera farmaceutike, kokaina u reklamua gjerësisht.

2.Dërgimi i fëmijëve përmes postës

Kjo tingëllon si një shaka, por në fillim të shekullit të 20-të, amerikanët kishin mundësi të dërgonin fëmijët e tyre përmes postës absolutisht të ligjshme. Kushton rreth 15 cent nëse fëmija i tyre nuk peshonte më shumë se një parcelë standarde. Prindërit e tillë "të kujdesshëm" ndoshta donin të shpëtonin disa para duke dërguar fëmijët e tyre te të afërmit, përcjell albeu.com.


3.Kafaze për fëmijë

Në vitet 1930, kafaze të tilla të telave ishin shumë të zakonshme në mesin e familjeve britanike. Me ndihmën e këtyre ndërtimeve të rrezikshme, fëmijët mund të marrin frymë ajri të freskët, ndërsa nënat e tyre ishin të zënë me detyrat shtëpiake. Është e pabesueshme, por këto kafaze janë konsideruar të sigurta.


4.Metoda të dyshimta të trajtimit

Jo shumë kohë më parë, doktorët nuk kishin asnjë ide për dezinfektimin dhe përdorën metoda të çuditshme: gjakderdhje si një ilaç për të gjitha sëmundjet, prerja e gjuhës kundër lodhjes, si dhe lobotomi dhe trajtimi i goditjeve elektrike. Madje edhe mjekët më të suksesshëm të asaj kohe, si kirurgu ortopedik Leëis Sayre, bëri shumë operacione me rezultate vdekjeprurëse.


5.Lodra radioaktive

Në vitet 1950, rrezatimi u trajtua si një gjë mjaft e sigurt. Lodra të tilla "atomike" si mini-laboratorët e paraqitur në figurë ishin vërtet të njohura. Set për eksperimente përfshinte polonium të vërtetë dhe uranium në sasi të vogla, shkruan albeu.com.

6."Ekskursione argëtuese" për spitalet mendore

Pacientët e spitaleve psikiatrike u trajtuan në mënyrë të tmerrshme në të kaluarën: personeli rrallë ushqente njerëzit, edhe pse të afërmit paguanin strehimin e pacientëve. Por nuk ishte e mjaftueshme për pronarët e azilit. Ata krijuan një biznes të vogël: vizitorët e gatshëm mund të paguanin një shumë të caktuar parash për të parë njerëzit e varfër.

7.Mbledhja e pjesëve të trupit

Vetëm njerëzit e çmendur mbledhin pjesë të trupit të njeriut si trofe në ditët e sotme. Por kjo ishte vetëm një hobi standard që nuk shkaktoi asnjë neveri në të kaluarën: zotërinj me reputacion kishin dhoma të veta patogjenometrike në shtëpi. Edhe ushtarët përdorën për të marrë në dorë kafkën e armikut të tyre. Në këtë foto, shohim një marinar amerikan: gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai mori kafkën e një ushtari japonez. /albeu.com/
Shtuar më 21/10/2017, ora 12:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori