Gabimet që bëni më shpesh kur lani dhëmbët me furçë (FOTO LAJM)

Fërkimi shumë fort i dhëmbëve me furçë. Këshillohet që të mbani furçën tuaj në një kënd prej 45 gradë midis dhëmbit dhe mishit të dhëmbëve, përpara se ta zhvendosni në goditje të shkurtra mbrapa dhe me radhë, në të gjithë dhëmbët.
Shëndeti i tyre është gjithashtu një tregues i shëndetit tuaj fizik, duke qenë po aq delikate sa organet e tjera jetësore në trupin tuaj.

Nga indet e forta që përbëjnë dhëmbët, smalti është më delikat; në pjesën e jashtme të dhëmbëve, i mungojnë qelizat e gjalla, dhe çdo dëmtim si rezultat i zgavrave (prishja e dhëmbëve) është i pakthyeshëm.

Shtuar më 25/06/2020, ora 08:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori