Eduard Ndocaj zbret në terren (FOTO LAJM)

I shumëpërfoluri këta ditë Eduard Ndocaj sa duket nuk e ka marrë aq lehtë punën e deputetit.

Ai ka vendosur të zbresë në terren dhe të ndihmojë familje që janë në nevojë në qarkun e Lezhës.

Postimi origjinal në faqen e Ndocajt për ndihmën ndaj një familje

Vetëm 3 ditë pasi mori mandatin e Deputetit, kaubojsi lezhjanë Eduart Ndocaj u kthye në zonen e tijë elektorale për të nisur një komunikim me banoret.

Nënë Barbulla nga Fangu i Mirdites, e moshuara 100-vjeçare e cila u bë përsonazh pak ditë më parë përshkak të problemeve të sajë, moren edhe vemendjen e Deputetit Ndocaj.

Ai ngarkoi makinen e tijë me disa ushqime dhe behu në deren e të moshuares e cila jeton e braktisur prej disa kohesh. Ai ja dorëzoj ushqimet 100-vjeçares duke e siguruar se do vazhdojë ta ndihmojë atë edhe në të ardhmen. Brenda shtëpisë gjysën të rrënuar dhe të pajisur me disa sende të vjetra Ndocaj dhe nënë Barbulla pinë një kafe bashkarisht dhe sigurisht ajo u ndje mirë. Ndocaj kishte një apel për shumicen e kolegëve të tijë deputetë. Ai u kërkoj që të hiqnin dorë nga një pjesë e pagave të tyre dhe ti dhuronin për bamirësi, pasi bizneset dhe milionat që disponojne u mjaftonin.

"Unë në fakt rastin e sajë e kam parë në media kur isha në Itali dhe jam traumatizuar, teksa kam parë gjendjen e sajë ekeonomike dhe vendin ku ajo jetonte. Nga ana tjeter unë u mahnita, kur e pashë këtë të moshur në një moshë kaq të madhe e cila i ka mbijetuar kohes me vuajtje dhe sakrica dhe fatmirësht gëzon shëndet të mirë. Ne duhet të bëjmë maksimumin që njerez që jetojnë në kushte të tilla të mos i shohim më në këtë vend, pasi është një trishtim i vërtetë. Unë kam një apel për të gjithë koleget e mijë deputet që kanë mundësi financiare, që ti ndihmojnë njerez të tillë në zonat ku ata janë zgjedhur. Të pakten gjysma e pages së tyre, duhet të shkojhë për humanizem në kët drejtim. Unë kam qenë edhe më parë pranë njerëzve në nevoje, duke i ndihmuar ata dhe këtë do ta bëj edhe në të ardhmen" u shpreh Eduart Ndocaj Deputet i PDK-së

E moshuara Barbulla Pepa është mahnitur teksa ka parë makinen me ushqime të ndryshme në oborrin e banesës së sajë. Ajo shprehet se aksuh nuk është kujtuar asnjëherë për të, duke falenderuar deputetin Ndocaj për ndihmen e dhënë.
"Unë po gëzohem shumë për këtë ndihmë që ju po me jepni. Për mua nuk është kujtuar askush, nuk më është dhënë asnjë ndihmë. Më kanë lënë disa muaj edhe pa energji elektrike dhe vetem pas publikimit të rastit tim në media më është rikthyer energjia. Unë dua të falenderoj shumë Deputetin Eduart Ndocaj, që është kujtuar për mua. Këto veprim duhet të bëjnë edhe pushtetarë të tjere të cilët kanë mundësi të më japin diçka, pasi unë jam e braktisur dhe jetoj e vetme në kushte tepër të vështura ekonomike" u shpreh Barbulla Pepa

100-vjeçarja nga fshati Fang i Mirdites u bë përsonazh pak ditë mnë parë, pasi shteti për këtë të moshura ishte kujtur vetem për ti ndëprere energjinë e elektrike, duke e lënë në erresire për rreth tre muaj, përshkak se ajo ishte debitore. Deputeti Eduart Ndocaj ka marrë zotimin e tijë për ta ndihmuar këtë të moshuar edhe në ardhmen, ndërsa në të ardhmen do të jetë pranë edhe në familjet e tjera në nevojë që ka Qarku i Lezhës. /Albeu.com/

Shtuar më 01/11/2015, ora 21:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori