Tërmeti i fuqishëm shkund Greqinë (FOTO LAJM)

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.9 i shkallës Richter ka tronditur Greqinë.

Tërmeti ka ndodhur vetëm pak minuta më parë, dhe sipas faqes europiane EMSC, lëkundjet ishin në thellësi 24 kilometër, ndërsa epiqendra ishte në Iraklion.

Deri më tani nuk ka njoftime për të lënduar apo dëme materiale.
Sipas dëshmive, lëkundjet afër epiqendrës ishin të forta, ndërsa fatmirësisht tërmeti ka zgjetur shumë pak sekonda.

Në epiqendër tërmeti pati një thellësi 45 km, çka kjo e bëri më të ulët intensitetin në sipërfaqje.

Epiqendra e tërmetit ishte 57 km në juglindje të “Iaákleion”, Kretë, zonë me një popullsi mbi 100 mijë banorë.
Shtuar më 18/09/2020, ora 18:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori