Dy helikopterët më të tmerrshëm në botë (FOTO LAJM)

KA-52 ka një shpejtësi maksimale prej 315 km/orë. Mund të ngrihet deri në 5499 metra lartësi, mund të bëjë 1100 kilometra me një furnizim karburanti.
Ushtritë kanë dy lloje më të zakonshëm helikopterësh: helikopterë sulmi dhe helikopterë transporti.

Të parët mbajnë shumë armë, të dytët mbajnë shumë peshë.

Helikopterët e sulmit më të frikshëm në botë mendohet se janë AH-64 Apache nga SHBA dhe KA-52 Alligator i ushtrisë ruse.

Apache ka fluturuar për herë të parë në vitin 1975, dhe që atëherë ka marrë përditësime të shumta. Varianti më i fundit është AH-64E.

Alligator ka fluturuar për herë të parë në vitin 1997, dhe si paraardhës ka KA-50 Black Shark.

Po si janë kundër njëri-tjetrit? Detajet mund ti gjeni në galerinë e mësipërme!
Shtuar më 03/08/2018, ora 10:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori