Disa fakte që nuk i dinit për arinjtë polarë (FOTO LAJM)

10-Një ari polar jeton kryesisht në det

Arinjtë polar janë të jashtëzakonshëm për shkak të rezistencës së tyre, por në të njëjtën kohë janë të përfshirë në listën e kafshëve që rrezikojnë të zhduken nga ndryshimet klimatike. Arinjtë polarë janë të lidhur me tokën dhe borën, por në fakt kohën më të madhe ato e kalojnë në det. Ky është mjedisi në të cilin ato ushqehen, ndërsa në tokë kthehen për të fjetur. Emri shkencorë i tyre lë pak vend për interpretim sepse ariu i bardhë njihet si Ursus Maritimus, që do të thotë ari që jeton në det.
Arinjtë polar ose arinjtë e bardhë janë ndër kafshët më të bukura në planetin tonë.

Por pavarësisht kësaj, ato janë të kërcënuar nga ndryshimet klimatike.

Një galerinë më lart mund të gjeni disa faktorë shumë interesantë në lidhje me ta. /albeu.com/


Shtuar më 25/09/2017, ora 16:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori