Dhjetë ushqimet që ta bëjnë lëkurën perfekte (FOTO-LAJM)

Drithërat
Gruri, thekra, orizi, avena dhe elbi ndihmojë në funksionimin intestinal dhe furnizojnë trupin me anti-oksidantë falë përmbajtjes së tyre me vitamina (grupi B dhe vitamina E), kripëra minerale (hekur, magnez, zink, potas, selen), acide yndyrore dhe përbërës të tjerë bioaktivë. Janë më të mira drithërat integrale që janë më të pasura me fibra dhe ndihmojnë në eleminimin e papastërtive duke e bërë lëkurën më tonike dhe të pastër.
Ushqimet që ju do të lexoni në këtë listë ndihmojnë në rregullimin e shkëlqimit të lëkurës, elasticitetit dhe hidratimin e saj. Dermatologia dhe pedagogia e studimeve master për Mjekësi Estetike në Universitetin e Pavias në Itali, Magda Belmontesi shprehet se kur organizmi humbet ekuilibrin e tij, një prej organeve të para që ndjen pasojat është lëkura.

Sipas studimit të rëndësishme janë Omega3 dhe 6 të cilat mbrojnë lëkurën nga dëmtimet e diellit dhe tumorit. /albeu.com/


Shtuar më 23/10/2012, ora 12:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori