DALIN SMS/ Hoxhë Ahmed Kalaja kërcënon hapur: Kthe lekët ose... (FOTO LAJM)

Imami i xhamisë së Rrugës së Kavajës, Ahmed Kalaja ka bërë një denoncim publik në profilin e tij në Facebook ndaj një personi që duket se ka mashtruar besimtarë të ndryshë, pjestar të kësaj xhamie.

Në postimin e tij në Facebook, Kalaja i bën thirrje publike mashtruesit që të kthejë paratë e marra përmes mashtrimit, ndryshe do t'i bëjë emrin publik.

Nga bisedat e zbardhura, personi në fjalë duket se ka mashtruar disa besimtarë, por sëfundmi ka marrë një shumë prej 650 000 lekësh të reja.

Postimi i Ahmed Kalasë
Denocim publik.
Kthe paret sot.
Mashtrusi "besimtar" po sktheve paret do behesh shume i njohur.

Nese personi nuk ju kthen parate sot deri ne aksham te zoteve une do ti publikoj emrin sepse e mban veten per besimtare;
Omeri r.a tha ; "Nuk jam mashtrus po mashtruesi nuk ma hedh"

Ne kete ngjarje jane viktime hoxhallare e besimtare kavajas etj;

Nje nga mesazhet;

"Un me ket presonin jam njoh me ane te fb. Dhe mu prezantua si njeri i besushem dhe me thoshte nga nje here o vlla kam ca nafte per te shitur me 1300 leke litri pyet naj njonin andej thoshte se me bon nder.

Se me ngeli aty pa shitur. Si te det ai ne daç tollona ne daç me karte si te det ai thoshte. Un i thash te pyes vllai po gjeta naj njonin te themi qellimi im per ti bo nder edhe kti edhe ati qe do e blente nafte krijova besim shum tek ai sa qe i thash duku naj dite ktej nga kavaja dhe takojme naj njonin qe te flasim dhe hajme naj dreke naj pice apo dicka tjeter.

po me tha do vij un me tha naj dite. Si perfundim erdhi nje nate me dajen e vet se nuk kishte makine vete. Dhe e lam me u takuar ne golem se aty kishte henger dhe her tjera dhe kishte ngel i knaqur.

Dhe un mora nje vlla me makine se edhe un nuk kisha makine i thash hajde ikim Deri ne golem se na vjen nje vlla sonte nga Tirana hajde ta rrespektojme. Ti japim nje darke shkuam atje pritem pak gate aty Deri ne aksham se u vonuam nga trafiku me than shkuam falem akshamin ne golem dhe pastaj ikem nga aty se nuk na pelqeu neve ai lokali. Dhe shkuam ne synej me henger peshk se e pelqente shum ai.

Si perfundim i paguajti ai nuk na la me paguajt un i thash po eshte turp si te paguash ti ketu. Jo per Zotin e modh do i paguaj un tha ok i paguajt. dhe na dha nga nje shishe vere pa alkol Dhurate me ta mbush mendjen qe ky eshte besimtar i mire dhe kavaljere.neve tani na ngeli detyre qe ta rrespektojme her tjeter per nje darke. por ky iku ne gjermani ato dite.

Dhe me bin mesazh nje dite me thote per ate vllain tjeter do i boj nje garanci qe ta Mar ketu ne gjermani tha se ai vllai punon elektrike hidraolike. Foli dhe me ate vllain. Dhe neve tham elhamdulilah qenka vllai mire i ndihmoka njerezit. Dhe pastaj tha qe do nisem neser per shqiperi se kam nja dy makina per te sjell tha se i kam porosi.

Dhe flasim nga afer tha cfar doni tju bi naj Dhurate tha. un i thash Allahu te nderofte vllai im. Por mua mu ka prish teli me sjell nje tel jo me shum se nje 100 € dhe ti jap un leket kur te vish ketu.

Cfar teli preferon tha aifon Samsung cfar te duash tha. Dhe un i thash per Samsung. Pastaj me solli mesazh qe e porosita tha. Kishte fol dhe me ate vllain tjeter i kishte premtu nje pal kepuce. Dhe pastaje erdhi ne shqiperi. Mbas dy ditesh u takuam se na tha qe jam i lodhur nga rruga gjate. Shkuam e morem neve ne tiran shkuam hengrem nje darke ne te ai vllai jone ne ndroqe ate nate paguajt un. Nuk e lam qe te paguante ai.

Dhe gjate bisedes u diskutua per garancine e vllait per gjermani dhe i tha shkon 800 € garancia .dhe per ato porosite tona nuk kishte pru gje per telin tim tha qe e kam porosit kur te shkoj do ta nis me tha per kepucet e vllait tha cfar modeli dhe cfar numri i don tha .prap neve e besuam .

Dhe e cam Prap ne tirane ke shtepia e prinderve ne kinostudio e lam aty dhe ikem. dhe na thoshte qe kam mar per nuse gocen e tezez se XXX (emer biznesmeni i madh sh.r) thoshte .nje dite po pishim kafe me dy vllezer .ai me solli mesazh.

O vlla tha shiko se mos me gjen naj njonin per kte naften se me ngeli pa shit se Jan bo 5000 litra tha.se na bon nder te madh. Dhe un e diskutova me vllezerit ne tavoline.

I thash shikoni ti bejme nder naj njonit qe ta mari naften e ketij. Se perfiton ai qe do e mari 2000 miljon leke eshte me leverdi.

Njoni vlla tha kam un nje kusheririn Tim ti themi nje her mos e mari ai. E mori ate dhe ai tha po do e Mar un tha. E lame me u takuar te nesermen ne darke. U takuam i tham nja ku jeni bisedoni si te doni tani.

Folen ato te dy bashke dhe e lane me shkua te nesermen te XXX (kompani karburantesh shr.) ne durres kishin takuar nga ora 4 mbas dite ky kishte prezantua nje goce si nusen e vet i kishte then bjeri leket gjashte miljon e gjys.

Per 5000 mije litra nafte. Tja japim nuses te shkoje ti bleje ajo dhe neve presim ketu. Ky e kishte besuar dhe ja kishte dhon leket.

Ajo kishte hy mrena kishte ble pesqind litra jo pese mije dhe ja kishte dhone karte ne Dore dhe i kishte thone qe hapet mbas gjysem ore dhe kishte ikur.

Dhe ky ne vend qe ta provonte karten njer mos e lente te hikte por i kishte besuar. Nga ku tolerim apo gabim qe boni ky djali qe e la te ikte pa kontrolluar karten po e vuajme te gjith neve tani.

E kishte par karten ky pastaj qe kishte vetem 500 litra. E kishte mor ne tel. I kishte thon eshte bo nje gabim njerezore ne vent ta shkruajne 5000. E kan shkruatur 500. Me print i kishte thene se po vij. .aty kishin filluar mashtrimet e ketij pastaj jo jam ketu jo jam atje.

Aty na lajmeruan ato. Per problemin dhe u nisem direkt per tirane naten mbas akshami e morem ne tel na thoshte po shkoj te Mar leket ke shpija dhe ti jap leket te me japi karten pa problem fare. Sa her qe e merja ne tel me thoshte po shkoj te Mar leket ke shpija.

Un nuk doja ta besoja qe po me mashtronte. I thash ku do takojme. Me tha te ...... Shkuam aty. Na tha pastaj takojme ne oren 8 te darkes se un po coj nusen ne durres dhe vllai del nga puna qe ti Mar leket ati dhe ti sjell un. Erdhi ora 19_45 e fiku telin.

Deri tani e mban fik telin dhe shkoj puna qe neve na thirri shefi krimeve se u bo e modhe shum. Dhe na tha ju jeni sebeptaret e kesaj ngjarje po ta kapim nga Ana ligjore tha ju hyni ne burg si bashke puntore.

Ne I Thame qe u munduam per ti be ndere te dyja paleve. Kush e beson tha qe ju nuk jeni bashkepunetor me ate. I thash jena te paster se kena frik Allahun.o shef. Subhan Allah te nisesh me bo nder dhe te akuzohesh per per bashkepunim ne mashtrime. Kjo eshte nje sprove e madhe. In shaa Allah.

Pastrim mekatesh. Si perfundim qe mos shkonte pune me ane te policise me dale neper medja se eshte shume e rende te akuzohen besimtaret e Allahut.

Kur Jan te paster eshte e rende shum sidomos ne publik. Allahu na ruajt. Si perfundim pranuam qe ti pagujme leket e te demtuarit. Neve me nje fjale me viktima te ketij mashtrimi ishim neve qe un nisem me bo mire.

Por gjithsesi ka nje Allah qe gjykon dhe mer hak mos ketu ne boten tjeter. In shaa Allah. .tani qe edhe neve te na lehtesohet sa do pak ky dem I pa te drejte. Mundohu hoxhe. Me na ndihmuar per hir te Allahut. Allahu ju nderofte .selamu alejkum habib"
qe kam.
Shtuar më 30/12/2017, ora 14:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori