Cikloni godet Greqinë: Varka me 50 migrantë humb kontrollin në det

Cikloni “Ianos” godet ishujt e Greqisë. Një barke me rreth 50 migrantë ka humbur kontrollin ne zonën detare midis Katakolos dhe Kyparissia si pasojë e ciklonit mesdhetar “Ianos” që ka përfshirë Greqinë.

Për shkak të erërave të forta asnjë anije shpëtimi nuk mund ti afrohet. ZëvendësMinistri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias ka deklaruar mëngjesin e së premtes se ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike në ishujt e Jonit si: Zakynthos, Qefaloni dhe Itakë.

Erëra të fuqishme me shpejtësi 80 km në orë kanë goditur ishujt dhe reshje të denduar janë regjistruar në Itakë.

Në të tre ishujt e Jonit ka pasur peme te shkulura, ose te thyera nga fuqia e erës, barka te mbytura dhe disa zona banimi të permbytura.

Shërbimi i mbrojtjes civile ka paralajmëruar që cikloni po lëviz në gadishullin e Peloponezit dhe më pas do të prekë Greqinë qendrore dhe do te vazhdojë të godasë vendin deri të dielën në mëngjes, ndërsa orët e ardhshme deri në mëngjesin e së shtunës janë më kritiket.
Shtuar më 18/09/2020, ora 16:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori