Kualifikueset e Euro 2023, U19: Kombëtarja e Shqipërisë mposhtet nga Belgjika

Kombëtarja e Shqipërisë U19 është mposhtur ditën e sotme nga Belgjika U19 në stadiumin“Stedelijk Sportstadion Hasselt” me rezultatin 1-3.

Pjesa e parë është mbyllur pa gola dhe gjyqtari kryesorë nxorri vetëm njëherë kartonin e verdhë, pikërisht në minutën e 36-të për Muhametin.

Pjesa e dytë filloi menjëherë në favorin e belgëve, ku në minutën e 47-të ishte Sadiki i cili shënoi pas një asistimi nga Stroeykens. Reagimi i djemve të Cungut ishte i menjëhershëm, pasi në minutën e 51-të Daka barazoi shifrat pas një asistimi nga Haxhari.

Pas një loje stabël, Belgjika arrinë të gjejë golin e avantazhit në minutën e 64-të me anë të Stroeykens. Minuta kishte ende, por shpresat e U-19 nuk po gjenin dot golin e avantazhit.

Minutat shtesë ishin të shumta të akorduara nga gjyqtari dhe në minutën e 96-të, Belgjika vulos sfidën duke shënuar përsëri me anë të Vermant.

Kombëtarja jonë U-19 tashmë renditet e treta në grup, ku në vendin e parë janë belgët me 3 pikë dhe në vendin e dytë Spanja./ h.ll/albeu.com

Shtuar 21.09.2022 18:56