Çelësi për një gjumë të qetë (FOTO LAJM)

1. Vendosni “alarmin” për trupin tuaj
Ne shpenzojmë një të tretën e jetës tonë, në gjumë dhe nuk mund të jetojmë pa atë. Është një proces shumë i rëndësishëm që ndikon në shëndetin tonë

Kur ne jemi në gjumë, truri jonë fillon të memorizojë dhe të përpunojë informacion. Trupi jonë çlirohet nga toksinat dhe relaksohet, në mënyrë që të jemi të freskët kur të zgjohemi.

Një studim sugjeron që pas 17-19 orësh zgjuar, performanca e detyrave të zakonshme mund të jetë e njëjtë si të keni konsumuar shumë alkool.

Periudha më e gjatë pa gjumë, e dokumentuar, më tepër se 11 ditë sjell ndryshime serioze të njohjes dhe të sjelljes.

Në galerinë e mësipërme gjenden disa mënyra si të bëni një gjumë të qetë!
Shtuar më 21/05/2019, ora 14:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori