Britanikët përgatiten të luftojnë me forcat turke në Siri (FOTO LAJM)

Burrat britanikë janë në mesin e një grupi vullnetarësh ndërkombëtarë që po përgatiten për të luftuar kundër forcave të udhëhequra nga Turqia në Siri veri-perëndimore.

Ata janë bashkuar me milicinë kurde, YPG, në ofensivën e saj në enklavën e Afrin të mbajtur nga kurdët.

Ndër vullnetarët është një luftëtar 24-vjeçar britanik-kinez nga Mançester, i njohur si Huang Lei, përcjell albeu.com

Lei, i cili fillimisht udhëtoi për në Siri në vitin 2015 për të luftuar kundër IS, i tha BBC se ishte detyra e tij për të luftuar.

YPG ka lëshuar një video që tregon një grup ndërkombëtar vullnetarësh, të cilët më parë kanë luftuarSiri kundër të ashtuquajturit Shtet Islamik.

Lei i ka thënë BBC se ka dy britanikë të tjerë me të në mesin e grupit, edhe pse ata kanë zgjedhur të mbeten anonim.

Në video, një amerikan thotë: "Ne jemi gati të shkojmë e të luftojmë në Afrin, kundër pushtimit pushtues të Turqisë.

"Ne jemi trajnuar për një kohë të konsiderueshme. Ne jemi të përgatitur dhe ne jemi furnizuar nga YPG për të luftuar kundër terroristëve turq".

Huang Lei ishte një student që studionte politikën ndërkombëtare në Universitetin e Mançesterit, kur ai udhëtoi për në Siri në 2015.

"Ne luftuam kundër ISIS në Siri dhe papritmas dëgjuam se Turqia po sulmon Afrin dhe bombardon qytetin," thotë ai.

"Ne duam të shkojmë atje për të ndihmuar njerëzit të mbrojnë qytetin dhe të mbrojnë popullin".

Huang Lei, fotografuar me një luftëtar tjetër, thotë se tani ka një grup prej rreth 20 vullnetarësh ndërkombëtarë që po përgatiten për të luftuar kundër forcave të udhëhequra nga Turqia

Kjo shënon një ndryshim të rëndësishëm në përfshirjen e luftëtarëve ndërkombëtarë në luftën siriane.

Me zvogëlimin e rrezikut të IS, për disa vullnetarë misioni i tyre ka ndryshuar.

"Mbrojtja e Afrin është detyra jonë", thotë Lei, I cila ishte një student që studionte politikën ndërkombëtare në Universitetin e Mançesterit, kur ai udhëtoi për në Siri në 2015.

Turqia e sheh YPG si terroristë dhe ka nisur një ofensivë të re për të përzënë luftëtarë kurdë nga Afrin.

Ai thotë: "Për mua personalisht, mirësia dhe shoqëria kurde kanë qenë motivimi im për të qëndruar kundër Turqisë". /albeu.com/
Shtuar më 24/01/2018, ora 09:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori