Britania merr pasaportën e saj tradicionale, shihni si duket (FOTO LAJM)

Pasaporta tradicionale blu britanike do të rikthehet pas Brexit në një masë për të rimarrë 'identitetin kombëtar'.

Dokumenti i miratuar nga Bashkimi Europian u prezantua në mënyrë kontroverse në vitin 1988.

Por Zyra e Shtëpisë ka konfirmuar se do të hyjë në qarkullim më 29 mars 2019">2019, përcjell albeu.com

Pasaportat e reja me ngjyrë Blu do të vazhdojnë të lëshohen pa asnjë shenjë të BE-së mbi to derisa kontrata aktuale e pasaportës të skadojë pesë muaj pas Brexit.

Dokumentet e reja blu dhe ari do të lëshohen për ata që rinovojnë ose aplikojnë për një pasaportë të re nga tetori 2019">2019.

Ish kreu Ukip Nigel Farage festoi lajmin në Tëitter këtë mëngjes: 'Happy Brexmas!'

Ai shtoi: "Në referendumin e vitit 2016, ne donim që pasaportat tona të ktheheshin. Tani i kemi marrë ato përsëri! ' /albeu.com/
Shtuar më 22/12/2017, ora 10:05

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori