Brenda shpellës më të madhe në botë (FOTO LAJM)

Gruta Casa de Pedra apo Shtëpia e Shpellës së Gurit ndodhet në parkun Alto Ribeira të Brazilit.

Është 1. 8 milje e gjatë dhe gryka e saj është më e madhja në botë, e cila është 564. 304 metra e lartë.

Kompleksi i shpellës është i vjetër dhjetëra e mijëra vite. Qendra Historike e Tiradentes është e njohur edhe për rrugët e kalldrëmit, shtëpitë e vogla të bukura, restaurantet dhe kishat.

Gruta Casa de Pedra është një shpellë gëlqerore, me një lumë që rrjedh përmes saj.

Shtyllat e stalaktiteve dhe stalagmiteve i japin bukuri shpellës.


Shtuar më 08/02/2018, ora 17:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori