Banorët kyçen në shtëpi, dhjetra arinj të uritur pushtojnë zonën (FOTO LAJM)

Fshati i largët rus, Ryrkaypiy në rajonin e Chuktoka, është nën rrethim nga të paktën 56 arinj polarë.

Të gjitha aktivitetet publike janë anuluar dhe fëmijët janë marrë nën mbrojtje.

Ata dërgohen nën masa të rrepta sigurie në shkollë, ndërsa shumicën e kohës e kalojnë në shtëpi.

Patrullat speciale po përpiqen të ndalojnë arinjtë ‘e uritur’ që hyjnë në zonat e banimit.

Kjo është hera e dytë që fshati është përballur me dhjetëra arinj polarë.


Shtuar më 06/12/2019, ora 12:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori