Arti shqiptar në zi, ndërron jetë aktorja e dashur (FOTO LAJM)

Ka ndërruar jetë aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci. Lajmin e bën të ditur Zamira Kita në në një postim në Facebook në të cilin shprehet se kujtimi i saj dhe rolet në filma do të jenë të paharruara.

“Lamtumire, e mira, e talentuara, e bukura, Valentina Caci!

Rolet e shumta te realizuara prej saj, do te ngelen gjithmone ne kujtesen tone, bisedat dhe keshillat e saj, te paharruara! I perjetshem kujtimi!”- shkruan Kita.

Valentina Caci Lindi në qytetit e Korçës më 2 mars të vitit 1936. Në lëvizjen artistike që shpërtheu që ne muajt e parë të paraçlirimit u aktivizua në grupet teatrale amatore, ku dhe u dallua si aktore amatore me perspektivë për skenën korçare.

Ishin këto të dhëna, për këtë amatore, që ra në sy të Dhimitër Trajçes, që e afroi në grupin e teatrit të ngritur pranë Pallatit të Kulturës së qytetit.

Aty, një vit mbas krijimit të teatrit profesionist, mbështetur në talentin e saj të treguar në grupin amator, Valentina Caci emërohet aktore në trupën teatrit profesionist. Regjisorët i besojnë role të rëndësishëm gjatë gjithë karrierës së saj në skenë.

Shtuar më 11/07/2019, ora 17:34

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori