Arabia Saudite ndërton megaqytetin 500 miliardë dollarësh (FOTO LAJM)

Arabia Saudite është duke kërkuar drejt një të ardhme pas naftës, duke shpenzuar rreth 500 miliardë dollarë amerikanë për ndërtimin e një megaqyteti i quajtur Neom.

Princi i Kurorës Saudite Mohamed bin Salman njoftoi projektin gjigant pritet të lidhë vendin me Jordaninë dhe Egjiptin.

"Po kthehemi në atë që ishim më parë, një vend islamik i moderuar, i hapur për të gjitha fetë dhe botën", tha ai, përcjell albeu.com

Neom përfaqëson një ndryshim radikal në të menduarit. Ky qytet gjigant do të jetë rreth 26.500 kilometra katrorë.

Projekti do të jetë tërësisht brenda kufirit me Arabinë Saudite. /albeu.com/Shtuar më 01/03/2018, ora 17:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori